Műanyag ablaktípusok nyitás szerint
Fix műanyag ablak: nincs nyitható szárny, csak az ablaktokot és az üveget tartalmazza. Üvegfalakhoz, télikertekhez ideális.
Nyíló műanyag ablak: csak nyílik, a nyitásirány választható. Általában a legkisebb méretű ablakokat szerelik ezzel a típusú vasalattal.
Bukó műanyag ablak: csak bukik, a vasalaton található kar segítségével teljesen lenyitható. Széles és alacsony ablakokra jellemző pl. 120×60-as.
Bukó-nyíló műanyag ablak: nyíló és bukó funkció egyaránt működik, leggyakoribb és legkedveltebb típus.
Fix + bukónyíló ablak: az ablak egyik oldalán fix „szárny” található, a másik oldalán pedig egy bukónyíló szárny. Költséghatékonysága miatt kedvelt.
Nyíló-bukónyíló ablak: kétszárnyas ablakoknál a leggyakoribb kivitel. Egyik szárny csak nyílik, míg a másik bukik és nyílik is.
Váltószárnyas műanyag ablak: középen felnyíló műanyag ablak, 1 kilincses. Nincs tokosztás, mindkét szárny nyitható. Az egyik szárny kilinccsel, a másik egy kar segítségével.
Tokosztott műanyag ablak: az ablakszárnyak egymástól függetlenül nyithatók, tehát kétkilincses. Középen függőleges tokosztás található.
Mennyire fontos szempont a magas légkamraszám?
Fontos felhívnunk a figyelmet egy általános tévedésre. Sokan úgy gondolják, hogy egy adott ablak magas légkamraszáma garantálja számunkra a komplett ablak magas hőszigetelési értékét. Minél nagyobb a kamraszám, annál jobb ablakot vásárolnak. Ez csak részben igaz. Egyrészt, ha egy ablak hőátbocsátási tényezőjét tekintjük, akkor az nem csak a toktól függ, hanem természetesen a benne lévő üvegtől is. Másrészt pedig nem érdemes relatíve vékonyabb ablakkeretbe (pl. 70 mm-es) 6-7 légkamrát „belezsúfolni”, mivel a légkamrák közötti profilvastagság kárára megy és a hőszigetelése sem lesz jobb. Magasabb légkamraszámot vastagabb (pl. 80-85 mm-es) tokba javasolt kialakítani.
Mi az a hőátbocsátási tényező és melyik értéket kell figyelnem?
Esetünkben azt mutatja meg, hogy egy ablakfelületen egységnyi idő alatt mennyi energia távozik, tehát mekkora a hőveszteség.
A mértékegysége W/m2K. Ez azt jelenti, hogy a műanyag ablak minden egyes négyzetméterén folyamatosan 1W energiának megfelelő hő távozik, ha a külső és belső tér hőmérsékletének a különbsége 1 Celsius fok. Minél kisebb ez az érték, annál jobban a hőszigetelés. A régi ablakoknál ez a szám akár 2x-3x is magasabb lehet, mint egy korszerű műanyag ablak esetében.
Általában, ha az ablaküveget tekintjük, ez az érték 1,1-1,3 között mozog. Ez tehát az Ug, mely az ablakban található üveglap hőátadási tényezője. Ez függhet az üveglap vastagságától (pl. 4 mm), az üveglapok számától (2/3/4 db), valamint az üveglapok egymástól mért távolságától. Legáltalánosabb példa: 4-16-4, mely 4 mm vastag üveglapot, 16 mm-nyi argon gázzal töltött légréteget illetve ismét 4 mm vastag üveglapot jelöl. 3 réteg üveges ablaknál ez pl. 4-12-4-12-4.
Legalább ennyire fontos az ablaktok hőátbocsátási tényezője is, melynek Uf a jele. Ezt az értéket leginkább a légkamrák száma valamint a légkamrák közötti profilvastagság befolyásolja. A két értékből kapjuk meg a komplett ablak hőátbocsátási tényezőjét, melyet Uw-val jelölünk.
Előfordulhat, hogy jó minőségű ablaküveg kerül kis kamraszámú tokba, illetve fordítva is igaz, magas kamraszámú tokba is kerülhet gyenge minőségű ablaküveg. Ajánlott tehát ezt az értéket keresni, ha nyílászárót után érdeklődünk, hiszen ez adja a legpontosabb képet az adott nyílászáróról.
Fontos ugyanakkor megjegyezni, hogy minél kisebb egy ablak, annál rosszabb lesz a hőátadási tényező is, hiszen az üvegfelület-műanyag aránypár felborul. A műanyag tok hőátbocsátási tényezője általában rosszabb, mint az üveg hőátbocsátási tényezője.
Esetünkben a legjobb hőátbocsátási tényezőt, DECCO83 típusú ablak esetén tudjuk elérni, 7 légkamrával és 3 réteg üvegezéssel, 81 mm-es beépítési mélységgel (tokvastagság).
Miért éri meg korszerű nyílászárókat vásárolni?
Erre a válasz kézenfekvő. Legalább annyira fontos a jó hőszigetelési értékkel, több réteg üvegezéssel rendelkező nyílászárók használata, mint a ház többi részének hatékony hőszigetelése. Mindenkinek ismerős az érzés, amikora a fa ablakoknál „vág be a szél, süt az üvegről a hideg”. Ez elkerülhető korszerű műanyag nyílászárókkal, melyek által huzatmentessé válik otthonunk, valamint hőszigetelő képességük is jóval magasabb a régi nyílászárókhoz képest (akár 2x-3x). Mindez azt eredményezi, hogy kevesebb hő távozik a házból, ergo kevesebb pénzt költünk el fűtésre. Ráadásul kevesebb energiát használunk, jobb és komfortosabb hőérzet eléréséhez.
Nyílászáróink karbantartása
Sokan úgy gondolják, hogy beépítés után a nyílászárók nem igényelnek semmiféle karbantartást, állagmegóvást. Ez nem igaz. Minél körültekintőbbek vagyunk annál tovább tudjuk garantálni az adott nyílászáró hibátlan működését. A vasalat és a gumitömítés is rászorul időnként egy kis odafigyelésre.
Mit is jelent ez pontosan? A vasalat, vagyis a mozgó alkatrészek időnként plusz olajozásra szorulnak (pl. a gyakori nyitás miatt). Alapesetben ezek zsírozva, olajozva vannak, de a használattól, portól úgymond kiszáradhatnak. Nincs más dolgunk, mint évente egyszer WD 40-el átfújni azokat a részeket, melyek a mozgás szempontjából igénybevételnek vannak kitéve.
Ezt a lépést követi, a gumitömítés száraz ronggyal való áttörlése, ajánlások szerint kb. félévente.
Továbbá érdemes az ablakok, erkélyajtók hátsó oldalán, alul található párakivezető nyílásról ideiglenesen eltávolítani a takarókupakot és szükség szerint kitakarítani, hogy a pára továbbra is zavartalanul tudjon távozni.
A nyílászáró általános takarítása kapcsán annyit kell megemlítenünk, hogy maró hatású (pl. aceton, cif) vegyszert nem ajánlott használni, hiszen megsérülhet a finom védőréteg, mely az UV sugárzásnak ellenáll. Ehelyett alkalmazzunk pl. mosogatószert nem túl forró vízzel és egy puha rongyot a felület áttörléséhez.
Mindezen feladatok elvégeztével hátra dőlhetünk, hiszen mindent megtettünk azért, hogy évek múltán is jól működő, ápolt nyílászárók díszítsék otthonunkat.
Amennyiben olyan hibát tapasztalunk, mely egyértelműen jelzi a hibás működést (pl. nem bukik az ablak vagy szorul nyitáskor) kérjük szakember segítségét. Kifejezetten fontos szakember segítségét kérni bejárati ajtók hibás működése esetén, hiszen a szakember rendelkezik kellő rálátással és szaktudással, mellyel a hiba gyorsan és hatékonyan elhárítható.